Garbowanie roślinne i chromowe, co je różni?

bransoletki męskie

Skóra którą używamy na co dzień to nic innego jak uzyskany ze zwierząt materiał, który w wyniku garbowania uzyskuje elastyczność i trwałość. Te cechy można później wykorzystać na wiele sposobów m.in w obuwnictwie czy do produkcji galanterii.  Ale czy zastanawiałeś się na czym właściwie polega garbowanie roślinne i chromowe? 

Cóż, to skomplikowany proces. Receptura wykorzystywana do garbowania skóry to największa tajemnica każdej garbarnii. Wiele z tych przepisów, w niezmienionej od setek lat formie, jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dwa główne sposoby obróbki skóry, które stosujemy obecnie, to garbowanie chromomowe i roślinne. Oczywiście, są garbarnie które wykorzystują kombinację tych dwóch procesów lub jeszcze inne sposoby, ale aby zachować prosty podział pomińmy je.

Garbowanie chromowe

Prawdopodobnie słyszałeś o nim nie raz i jestem więcej niż pewny, że korzystasz lub korzystałeś z jego owoców. Sam proces został wynaleziony w połowie XIX wieku będąc odpowiedzią na coraz bardziej rosnący popyt. Dotychczas używane metody, nie były w stanie zaspokoić potrzeb konsumentów. Z tego powodu szukano sposobu, na usystematyzowanie produkcji skóry i uruchomienie produkcji masowej.
Proces garbowania chromowego odbywa się z zastosowaniem soli chromu. Ze względu na kolor tego pierwiastka, na jednym z etapów skóra ma niebieską barwę. Zaletą tego rozwiązania, jest skrócony czas produkcji i o połowę niższy koszt wytwarzanego materiału. Żadną inną metodą, nie uzyskuje się gotowej skóry tak szybko, jak właśnie garbując ją chromowo. Minusem natomiast, jest jej szkodliwe oddziaływanie na przyrodę. Niestety są kraje, w których nie podjęto odpowiednich środków ostrożności w zakresie ochrony środowiska i recyklingu, a produkcja powoduje duże zniszczenia. Praktycznie 80-90% światowej produkcji, powstaje w wyniku garbowania chromowego a Indie są jednym z największych producentów tego typu materiału. Uzyskana w ten sposób skóra jest mocno porowata, co sprawia że jest bardziej miękka i lżejsza niż garbowana roślinnie. Trudność sprawia też polerowanie krawędzi, ze względu na brak białka kolagenowego usuniętego przez chromowanie. Głównym przeznaczeniem materiału obrabianego tą metodą,  jest skóra tapicerska i odzieżowa.

Garbowanie roślinne

Skóra garbowana roślinnie to zazwyczaj skóra licowana. W tym procesie wykorzystuje się mieszanki pochodzenia naturalnego tj. powstałe na bazie kory drzewnej, owoców, liści, korzeni itp. Proces garbowania roślinnego zajmuje zdecydowanie więcej czasu, dlatego produkty wykonane z tego materiału są droższe. Po zmoczeniu, skóra garbowana roślinnie ma tendencję do kurczenia się i twardnienia, co sprawia że ​​nie nadaje się ona do niektórych zastosowań. Oczywiste jest jednak, że w przypadku mnóstwa projektów, istnieje wiele korzyści z używania materiału otrzymanego w ten sposób. Ponieważ skóra garbowana roślinnie zachowuje białko kolagenowe, jest sztywniejsza i bardziej nadaje się do pracy. Oznacza to, że można ją łatwo obrabiać i przycinać. Polerowanie krawędzi też nie sprawia trudności, wręcz przeciwnie, można w prosty sposób uzyskać gładkie i efektowne wykończenie. Skóry garbowane roślinnie najczęściej występują w kolorze różowym lub jasnobrązowym, co ułatwia farbowanie i impregnację za pomocą  matowego wykończenia lub błyszczącego wosku. Tego rodzaju materiał, ze względu na gładką strukturę i swoje właściwości, ma zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu skórnego.

 

Niezależnie czy skóra garbowana jest roślinnie czy chromowo, to zarówno jedna jak i druga metoda ma swoje wady i zalety. Dopiero planując nasz projekt, możemy zdecydować która bardziej się do niego nada. Czy miękką trudna w obróbce skóra chromowa, czy sztywniejsza i podatna na wilgoć skóra garbowana roślinnie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł opracowany na podstawie tekstu ze strony: leatherbeast.com